|  | 

Rozliczenie pit 2014

Użyj sprawdzony PITy 2011 Program i uniknij błędów w zeznaniu PIT-37 druk

Użyj sprawdzony PITy 2011 Program i uniknij błędów w zeznaniu PIT-37 druk
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Wielu podatników składa rozliczenie podatkowe 2011 w ostatnim momencie, a wówczas nietrudno o mniejszą lub większą pomyłkę w rozliczeniu. Aby uniknąć błędów warto skorzystać z darmowego narzędzia PITy 2011 Program. Pobierz już dziś program do rozliczania pitów 2011 i uniknij przygód podczas sporządzania deklaracji rocznej

Spora część rozliczenia PIT zawiera błędy o charakterze formalnym (np. brak podpisu pod zeznaniem czy niewpisany lub nieprawidłowy NIP) oraz rachunkowym. Te drugie dotyczą prostych działań arytmetycznych, jak zaokrąglania wartości czy przeniesienia kwot z innych pozycji. Tego typu błędy urząd skarbowy może korygować samodzielnie, bez potrzeby wzywania w tym celu podatnika.

Poważniejsze błędy w rozliczeniu PIT-37 na szczęście również możemy poprawić. Wystarczy złożyć do urzędu skarbowego korektę zeznania podatkowego. Rozlicznie roczne 2011 możemy poprawiać do czasu przedawnienia się zobowiązania podatkowego za dany rok, czyli po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Tak więc gdy chodzi o zeznanie za 2011 r., będzie to 31 grudnia 2016 r. Po upływie tego terminu nie trzeba składać korekty deklaracji, gdyż urząd skarbowy nie może kwestionować poprawności zeznania złożonego w związku z przedawnionym zobowiązaniem.

Korektę do urzędu skarbowego najlepiej złożyć jak najszybciej, nie czekając na wezwanie z urzędu skarbowego, ani nie licząc na to, że fiskus nie dostrzeże naszej pomyłki. Im wcześniej złożymy korektę rozliczenia PIT-37 w PIT 2011 program, tym lepiej dla nas. Choćby ze względu na narastające odsetki za zwłokę, a jeśli pomyliśmy się na swoją niekorzyść – na możliwość wcześniejszego odzyskania nadpłaty. Co ważne: otrzymanie zwrotu nadpłaty nie oznacza, że urząd sprawdził zeznanie podatkowe pod każdym względem i uznał je za prawidłowe. Może to oznaczać, że podatnik, który przed dokonaniem korekty otrzymał już zwrot nadpłaty, musi oddać fiskusowi nienależnie otrzymaną kwotę. Ciekawostką jest fakt, że korektę zeznania podatkowego można składać dowolną ilość razy. Przepisy podatkowe nie wprowadzają bowiem ograniczeń w tym zakresie.

Korektę zeznania rocznego PIT-37 składamy na takim samym formularzu, jak poprzednie (błędne) zeznanie, ale z nowym (poprawnym) rozliczeniem oraz z ewentualnymi załącznikami (np. PIT-D, PIT-O). Koniecznie należy pamiętać, aby na druku zaznaczyć kwadrat „korekta zeznania” – w PIT-37 jest to poz. 10 kwadrat 2. Niezbędne jest również dołączenie zwięzłego pisemnego uzasadnienia korekty (wymaga tego art. 81 ordynacji podatkowej).

Sformułowanie pisma wyjaśniającego powody składania korekty może niekiedy sprawiać podatnikom pewien kłopot. Nie ma bowiem określonego wzoru takiego uzasadnienia. Należy je zatem napisać samemu, pamiętając koniecznie o tym, aby znalazły się w nim takie elementy, jak: data i miejsce sporządzenia pisma; adres urzędu, do którego jest ono kierowane, dane podatnika oraz krótkie wyjaśnienie przyczyn składania korekty.

Aby uniknąć błędów w zeznaniu podatkowym oraz, związanego z tym, późniejszego składania korekty, specjaliści radzą, by wypełniać roczne rozliczenie podatku 2011 wykorzystując PITy 2011 Program. Programy te są bowiem w stanie wychwycić wiele istotnych błędów już podczas wypełniania formularza, dzięki czemu wszelkie pomyłki możemy poprawiać na bieżąco.

uzyj-sprawdzony-pity-2011-program-i-uniknij-bledow-w-zeznaniu-pit-37-druk

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles