|  | 

Pit 38

Samodzielnie wydrukowana faktura za internet a odliczenie ulgi internetowej w PITy 2011 program

Samodzielnie wydrukowana faktura za internet a odliczenie ulgi internetowej w PITy 2011 program
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Tzw. ulga internetowa cieszy się dużą popularnością wśród podatników. Można z niej skorzystać rozliczając się w sposób tradycyjny jak i w przypadku korzystania z naszej aplikacji PITy 2011 Program. Dzięki uldze można odliczyć od rozliczenia pit 2011 koszty poniesione z tytułu użytkowania sieci Internet w wysokości do 760 zł. Podatnicy coraz częściej zastanawiają się jednak, czy faktury VAT, które otrzymują od dostawcy, są dla fiskusa wystarczającym dowodem na poniesione wydatki. Dowiedz się więcej jak prawidłowo złożyć rozliczenie podatkowe 2011.

Najprościej jest w sytuacjach, w których dostawca Internetu wystawia papierowe faktury na świadczone przez siebie usługi i wysyła je do nabywcy. Wówczas podatnik przedstawia po prostu te dokumenty fiskusowi. Często jednak operatorzy nie wysyłają faktur do klientów, oferując dostęp do nich w formie elektronicznej, jako pliku tekstowego na swojej stronie internetowej. Klient przez Internet ma możliwość zapoznania się z taką fakturą, jak i wydrukować ją we własnym zakresie. Zgodnie z dotychczasową praktyką tak wydrukowane dokumenty mimo, że praktycznie identyczne z tymi, jakie wydrukowałby usługodawca, nie były uznawane za pełnoprawne faktury w rozumieniu przepisów o VAT. Wobec tego podatnik chcący udokumentować swoje prawo do ulgi internetowej w PIT rozliczenie 2011 program powinien zażądać od operatora wysłania mu wystawionych faktur (większość usługodawców wysyła klientowi faktury na żądanie). Klient, jeśli uzna, że oryginalne faktury zaginęły lub zostały zniszczone, może również zażądać wystawienia duplikatów faktur za dany okres (duplikat ma taką samą moc jak faktura pierwotna). Dopiero takie faktury (bądź duplikaty) dokumentowałyby formalnie wysokość poniesionych wydatków na użytkowanie sieci Internet.

Przełomem w powyżej opisanym podejściu może jednak okazać się wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 maja 2011 roku, zgodnie z którym faktura wysłana jako plik elektroniczny do nabywcy i wydrukowana przez niego, jest pełnoprawną fakturą. W ocenie sądu, skoro taki dokument został wydrukowany, to nie mają do niego zastosowania przepisy dotyczące wystawiania faktur elektronicznych, w szczególności co do wymogów technicznych wystawiania e-faktur (konieczny bezpieczny podpis elektroniczny).

Czy zatem podatnicy składający rozliczenia PITy 2011r. mogą już oficjalnie przedstawiać, na żądanie urzędu skarbowego, faktury samodzielnie wydrukowane ze strony internetowej usługodawcy? Wspomniany wyrok wydaje się krokiem w dobrym kierunku, jednak trudno ocenić, jak faktycznie wpłynie on na praktykę stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe. Póki co lepszy rozwiązaniem jest więc posiadanie przez podatnika faktury (lub duplikatu) faktycznie wystawionej przez usługodawcę. Może zaoszczędzić to niepotrzebnego sporu z urzędem skarbowym podczas korzystania z ulgi internetowej.

samodzielnie-wydrukowana-faktura-za-internet-a-odliczenie-ulgi-internetowej-w-pity-2011-program

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Rozliczasz dochody z zagranicy w Pity 2011 Program ? Przeczytaj o uldze abolicyjnej.

    Rozliczasz dochody z zagranicy w Pity 2011 Program ? Przeczytaj o uldze abolicyjnej.

    Rozliczasz dochody z zagranicy, z pomocą przychodzi Pity 2011 Program, aplikacja najchętniej wybierana przez Polaków. Skorzystaj z ulgi abolicyjnej oraz najlepszego programu Pit 2011 do rozliczeń podatkowych. Podatnicy, którzy nie przenieśli swojego miejsca zamieszkania (tzw. rezydencji podatkowej) za granicę i deklarują nadal stałe miejsce zamieszkania w Polsce lub przebywają w Polsce ponad 183 dni w

  • Rozlicz zyski z najmu z PITy 2011 Program

    Rozlicz zyski z najmu z PITy 2011 Program

    Podatnik może złożyć rozliczenie podatkowe 2011 z tytułu zysków z najmu albo według skali podatkowej, albo ryczałtem. W tym drugim wypadku stawka wynosi tylko 8,5 proc., trzeba jednak spełnić pewne warunki. W rozliczeniu z tytułu najmu podatnikom pomaga Pity 2011 Program. Najlepsza i zarazem darmowa aplikacja PIT 2011 Program do pobrania z naszej strony. Wybierz