|  | 

Druk pit 36

Poznaj e-deklaracje!

Poznaj e-deklaracje!
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

W trakcie zbliżającego się rozliczenia podatkowego znowu będziemy mieli możliwość wysłać e-deklaracje. Rozliczenie pit za 2016 przez Internet, musi mieć miejsce za pomocą platformy, specjalnie stworzonej do tego celu przez Ministerstwo Finansów. Najprościej i najwygodniej jest wypełnić e-deklaracje na własnym komputerze przy pomocy programu, który udostępniany jest podatnikom w celu ułatwienia wypełniania formularzy podatkowych. Tak samo jak w roku poprzednim e-deklaracje nie wymagają posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, zatem jeżeli znamy kwotę przychodu, jaką wykazaliśmy w poprzednim zeznaniu rocznym, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy rozliczyli się z fiskusem przez Internet.

 

Złożenie deklaracji podatkowej w formie elektronicznej jest proste. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z programu będziemy mogli wypełnić ją na dwa sposoby:

 • przy pomocy kreatora zeznania podatkowego,
 • w formie aktywnego formularza podatkowego.

Zarówno pierwsza jak i druga metoda umożliwia szybkie i poprawne wypełnienie zeznania. Osoby, które będą rozliczać się z urzędem po raz pierwszy, a także wszyscy, którym e-rozliczenie sprawia problemy, powinni skorzystać z kreatora, gdyż przy jego pomocy wypełnienie formularza staje się banalnie proste – generowany jest on w oparciu o odpowiedzi udzielone przez podatnika na poszczególne pytania. W programie znajduje się szereg wskazówek, których celem jest ułatwienie podatnikowi wypełnienia i złożenia deklaracji rocznej. Program wskazuje również jakie załączniki powinna posiadać nasza e-deklaracja. Oczywiście wszystkie załączniki również wypełnimy przy jego pomocy. Co bardzo istotne: w przypadku korzystania z programu, praktycznie wszystkie obliczenia wykonywane są przez aplikację na podstawie informacji podanych przez podatnika, dzięki czemu możemy uniknąć błędów obliczeniowych, tak powszechnych podczas wypełniania tradycyjnych formularzy papierowych. Zatem elektroniczne rozliczenie sprawia, że do urzędu skarbowego trafiają dobre pity, a nie pity 2016 z błędami.

 

Autoryzacja elektronicznej deklaracji podatkowej ma miejsce za pomocą tak zwanych danych autoryzacyjnych, należą do nich:

 • imię i nazwisko podatnika,
 • data urodzenia podatnika,
 • Numer Identyfikacji Podatkowej,
 • numer PESEL,
 • kwota przychodu, wykazana przez podatnika w poprzednim zeznaniu rocznym.

Zgodność wszystkich powyższych danych zastępuje kwalifikowany podpis elektroniczny, który był wymagany do złożenia zeznania rocznego przez Internet jeszcze kilka lat temu.

 

Należy pamiętać, że nasze zeznanie może zostać przekazane do właściwego urzędu podatkowego, tylko i wyłącznie za pośrednictwem, wspomnianej wcześniej platformy Ministerstwa Finansów. Jeżeli popełnimy błąd w którymś z powyższych danych, konieczne będzie poprawienie go, w przeciwnym razie nasza deklaracja nie zostanie przyjęta. Bardzo istotne jest, aby kwota przychodu z roku poprzedniego podana w zeznaniu była dokładnie taka sama – zastosowane zaokrąglenie musi być identyczne.

 

Dokumentem potwierdzającym złożenie rocznej deklaracji podatkowej przez Internet jest tak zwane Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Żeby je pobrać, należy posiadać numer referencyjny, który generowany jest przez system zaraz po prawidłowym przesłaniu zeznania do urzędu. UPO jest jedynym dowodem na to, że deklaracja roczna została złożona w terminie, stąd bardzo ważne jest aby go nie zgubić. Po wygenerowaniu UPO przez system należy je wydrukować i zachować. Czas, po upływie którego wygasa prawo do jakichkolwiek roszczeń, wynosi 5 lat – przez ten okres powinniśmy przechowywać Urzędowe Poświadczenie Odbioru, aby w razie jakichkolwiek nieprawidłowości okazać je w urzędzie skarbowym.

 

System do rozliczania się z osiągniętych przychodów przez Internet został stworzony w taki sposób, aby skorzystanie z niego było możliwe także dla mało zaawansowanych użytkowników komputera i Internetu. Starano się, aby obsługa aplikacji była intuicyjna. Dodatkowo udostępnione zostały obszerne instrukcje, w których krok po kroku wyjaśnione zostało działanie systemu. Dzięki temu podatnicy, w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, mogą szybko znaleźć informacje, pozwalające na ich rozwiązanie.

 

Rozliczanie z fiskusem za pośrednictwem Internetu staje się coraz bardziej popularne. Każda zaoszczędzona minuta jest na wagę złota, a system elektronicznego rozliczania umożliwia wypełnienie obowiązku podatkowego bez konieczności wychodzenia z domu. Wyeliminowana zostaje potrzeba pobrania z urzędu skarbowego właściwych formularzy podatkowych oraz koniczność dostarczenia ich do urzędu, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub osobiście (co jak wiemy może wiązać się z oczekiwaniem w długiej kolejce).

 

Wypełnienie e-deklaracji jest całkowicie bezpłatne, program do wypełniania elektronicznych formularzy podatkowych możemy pobrać z Internetu zupełnie za darmo. Ministerstwo Finansów w trakcie tworzenia systemu elektronicznego zadbało również o bezpieczeństwo danych przesyłanych drogą internetową – kanały, którymi przesyłane są informacje, są specjalnie szyfrowane. Dzięki temu nie musimy martwić się o to, że informacje zawarte w naszych zeznaniach dostaną się w niepowołane ręce.

 

Na podstawie powyższych informacji można jednoznacznie stwierdzić, że złożenie deklaracji podatkowej przez Internet stanowi dla podatników najlepsze rozwiązanie. Wypełnianie deklaracji w ten sposób po raz pierwszy może stanowić problem, gdyż trzeba zapoznać się z nowym systemem, jednak podatnicy, którzy raz wysłali e-deklaracje, chętnie korzystają z tej możliwości również w kolejnym roku.

poznaj-e-deklaracje

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

 • Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

  Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

  To w ostatni dzień kwietnia zazwyczaj przypada ostateczny termin złożenia w urzędzie skarbowym rocznego zeznania PIT. Podatnicy, którzy odkładają tę czynność na ostatnią chwilę, borykają się z nieubłaganie biegnącym czasem. Pośpiech jest idealnym podłożem dla popełniania przeróżnych błędów, uchybień i nieprawidłowości w zeznaniu. Niekończące się kolejki w urzędach pochłaniają nie tylko czas, ale również cierpliwość

 • Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

  Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

  E-deklaracja podatkowa powoli toczy się, by przybrać na prędkości. Coraz więcej Polaków decyduje się na rozliczenie podatkowe za pomocą Internetu, a co za tym idzie – przy pomocy e-deklaracji. Na początek warto postawić sobie pytanie: po co nam e-deklaracja podatkowa i jaki jest jej sens?   W skrócie można stwierdzić, że jest to system, dzięki