|  | 

Pit 37 2014

Podatek od najmu nieruchomości a rozliczenie PIT

Podatek od najmu nieruchomości a rozliczenie PIT
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Po publikacji książek przez finansowych guru, którzy namawiają do uzyskania wolności finansowej poprzez zarabianie na nieruchomościach, równie ważny i potrzebny staje się temat opodatkowania najmu. Po inwestycji w zakup nieruchomości i wysiłku związanym ze znalezieniem odpowiedniego najemcy, stajemy przed wyzwaniem związanym z rodzajem naszego opodatkowania.
Rodzaje najmu
Po pierwsze musimy zdecydować, czy nasz najem będzie miał charakter prywatny. Warto zauważyć, że dla ustawodawcy liczy się fakt, czy wynajem lokali jest działalnością zarobkową prowadzoną w sposób ciągły i zorganizowany. Nie jest istotna natomiast liczba mieszkań, które wynajmujemy. Jeśli nasza działalność ma charakter gospodarczy, zobowiązani jesteśmy ją zarejestrować i wybrać formę opodatkowania (według skali podatkowej lub podatku liniowego). W przypadku, gdy jest to odrębne źródło przychodów, możemy skorzystać z przepisów podatkowych dotyczących najmu okazjonalnego. Wówczas wybieramy formę opodatkowania na zasadach ogólnych lub tzw. ryczałt.

Wybór formy opodatkowania
Domyślnym systemem opodatkowania z najmu jest opodatkowanie na zasadach ogólnych wg skali. Tak więc w przypadku wyboru ryczałtu (albo rezygnacji z niego) musimy zawiadomić urząd skarbowy. Wiąże nas również termin wyboru opodatkowania, a co ważniejsze wybrana forma rozliczenia będzie nas obowiązywać przez cały rok podatkowy.

Zmiany formy opodatkowania możemy dokonać jedynie do 20. stycznia danego roku i będzie nas ona obowiązywać do zgłoszenia ponownej zmiany na początku roku następnego. W przypadku, gdy rozpoczynamy najem w trakcie roku, musimy złożyć zawiadomienie do urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następnego, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu.

W formie opodatkowania na zasadach ogólnych, uzyskane dochody z najmu sumują się z innymi dochodami opodatkowanymi skalą i podatek płaci się od całości. Najwygodniejsze dla podatnika będzie szybkie rozliczenie pit online. W przypadku wyboru ryczałtu, mamy niską stawkę, ale liczoną od przychodu uzyskiwanego z najmu, a nie dochodu. Sami musimy podjąć decyzję, która forma będzie dla nas atrakcyjniejsza finansowo.

podatek-od-najmu-nieruchomosci-a-rozliczenie-pit

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Wysokość kosztów uzyskania przychodu w PIT 2016

    Wysokość kosztów uzyskania przychodu w PIT 2016

    W większości przypadków, poza ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatek dochodowy jest naliczany od dochodu. Oznacza to, że osiągnięty przychód podatnik może umniejszyć o koszty, które poniósł w celu jego uzyskania. Koszty, które można uwzględnić w pit 2016, możemy podzielić na trzy kategorie: koszty ryczałtowe, podwyższone koszty ryczałtowe, koszty faktycznie poniesione. O wysokości kosztów, jakie podatnik

  • Zwrot podatku z zagranicy w 2016 roku

    Zwrot podatku z zagranicy w 2016 roku

    Jeżeli pracowałeś za granicą to masz prawo do zwrotu podatku z zagranicy. Musisz jednak zebrać odpowiednie dokumenty, wnioski oraz formularze, które znajdują się na stronach internetowych urzędów. Następnie należy wysłać wniosek do zagranicznego Urzędu Skarbowego. O zwrot podatku z zagranicy można ubiegać się nawet do pięciu latu wstecz. Możemy to zrobić samodzielnie, jednak warto pamiętać,