|  | 

Pity 2014

PITy 2014 Program – Odliczenie składek ZUS z lat wcześniejszych w PIT 36

PITy 2014 Program – Odliczenie składek ZUS z lat wcześniejszych w PIT 36
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, zobowiązuje ją do opłacania składek na ZUS. Odprowadza się obowiązkowo składki na:

 • Ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
 • Ubezpieczenie zdrowotne,
 • Ubezpieczenie wypadkowe.

Dobrowolną składką jest zaś składka na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy. Składki do ZUS przedsiębiorca musi samodzielnie obliczyć oraz odprowadzić w ustawowo wskazanym terminie – do 10 dnia miesiąca następującego po tym, którego składki dotyczą, jeśli nie zatrudnia on pracowników.

Składki na ZUS nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, więc nie można za ich pomocą zmniejszyć podstawy opodatkowania, na co wskaże również PITy 2014 Program.

Ulga na składki ZUS

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub podatkiem tonażowym. Zeznanie roczne PIT 2014 może ujmować odliczenie składek ZUS od dochodów, np. w ramach PIT 36, czyli deklaracji podatkowej przedsiębiorcy prowadzącego firmę opodatkowaną według skali podatkowej. Składki podlegają odliczeniu od dochodu. Takiego odliczenia dokonuje się jednak wyłącznie w związku ze składkami zapłaconymi w danym roku podatkowym. Odliczeniu w PIT 2014 podlegają także te składki, które dotyczą lat wcześniejszych, a zostały uregulowane z opóźnieniem w roku 2014.

pity-2014-program-odliczenie-skladek-zus-z-lat-wczesniejszych-w-pit-36

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

 • Czy każdy formularz rozliczenia PIT może uwzględnić przekazanie 1 proc. podatku na OPP

  Czy każdy formularz rozliczenia PIT może uwzględnić przekazanie 1 proc. podatku na OPP

  W ramach rocznego rozliczenia podatkowego podatnicy mogą wesprzeć organizacje charytatywne, na przykład w formie dokonanej darowizny, którą można odliczyć w zeznaniu rocznym. Zeznania roczne Pity mogą też uwzględniać przekazanie 1 proc. podatku na OPP, czyli organizacji pożytku publicznego. Czy każde rozliczenie PIT będzie mogło uwzględniać przekazanie 1% podatku dla OPP czy są w tym względzie

 • Czy PIT-19A można rozliczyć przez Internet – zeznania podatkowe z Programem PITy 2014

  Czy PIT-19A można rozliczyć przez Internet – zeznania podatkowe z Programem PITy 2014

  Deklaracja PIT 2013 może zostać złożona przez Internet, bez tracenia czasu na stanie w kolejkach w Urzędach Skarbowych. Pity 2013 program pozwoli na prawidłowe rozliczenie roczne i na przesłanie wypełnionego druku PIT przez Internet do Urzędu Skarbowego. Dziś już nie jest wymagane w przypadku wielu deklaracji posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wystarczy, aby podać przychód z