|  | 

Druk pit 36

Papierowy PIT czy e-deklaracja?

Papierowy PIT czy e-deklaracja?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Interaktywne e-deklaracje cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością. Polacy, którzy wybrali elektroniczne narzędzie, zachwalają jego przejrzystość i ergonomię użycia. Istnieje jednak silna grupa podatników wierna klasycznej, papierowej formie rozliczeń. Wiele osób jest przekonanych, iż przesyłane wirtualnym kanałem e-pity są niedostateczną formą skarbowych rozliczeń. Ta nieufność jest nieuzasadniona, gdyż interaktywne zeznania są równoważne z formularzami składanymi bezpośrednio w urzędzie. Rozliczenie PIT przez internet 2016 można poprawnie złożyć nie opuszczając domu.

 

Aby wypełnić e-deklaracje należy pobrać z niniejszej strony program PITy 2016. Aplikacja jest w pełni bezpłatna i dostępna dla wszystkich. Rozliczenie podatku za 2016 przez internet, to nowoczesne spojrzenie na proces rozliczeń skarbowych. Papierowe formularze bywają korzystnym gruntem dla popełnianych przez podatników błędów. Elektroniczne PITy minimalizują ryzyko wystąpienia w zeznaniu uchybień.

KROK

CO ZROBIĆ

1

ściągnąć i uruchomić aplikację PITy 2016 znajdującą się na naszej stronie internetowej;

2

wybrać i wypełnić odpowiedni elektroniczny formularz PIT klikając na przycisk „Utwórz e-deklaracje”;

3

wprowadzić poprawne dane;

4

przesłać swój druk za pośrednictwem sieci internet – posłużyć się guzikiem „Wyślij e-deklarację do urzędu skarbowego”;

5

pobrać oraz zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Tab. Jak wypełnić e-deklarację

 

Dokument UPO jest dowodem, który poświadcza, że e-pity zostały złożone. Każdy podatnik po wypełnieniu oraz wysłaniu zeznania otrzymuje zaświadczenie potwierdzające prawidłowość przekazania formularza podatkowego. System automatycznie generuje numer referencyjny, uprawniający do otrzymania Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Proces ten może potrwać nawet 24 godziny. Otrzymany w ten sposób dokument należy zachować na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, takich jak kontrola urzędu skarbowego.

 

Osoby pragnące skorzystać z wirtualnych e-deklaracji nie powinny się martwić stanem swojego sprzętu komputerowego. Program PITy 2016 jest w pełni mobilny i dopasowuje się także do starszych wersji oprogramowania. Podatnik powinien jedynie posiadać komputer, notebook, PC lub Macintosh, system operacyjny Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Linux bądź MacOS, jak również przeglądarkę internetową Mozilla Firefox, Opera lub Internet Explorer. Obsługa elektronicznych PITów wymaga również oprogramowania Adobe Reader w minimalnej wersji 8.1.4.

 

Osoby składające zeznania podatkowe w klasycznej postaci, zaniedbując upływający czas, borykają się w ostatnich tygodniach z kolejkami i nerwowością. Podatnicy, którzy postanowili zrobić rozliczenie podatku za 2016 przez Internet, mogą to zrobić nie opuszczając domu. Powinni jednak pamiętać, że także i w tym przypadku nie warto czekać na ostatnią chwilę: zbyt późne wysłanie zeznania podatkowego drogą elektroniczną może skutkować nieotrzymaniem na czas Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Deklaracje wysłane w ostatnim dniu kwietnia, ze względu na wydłużający się okres oczekiwania na UPO, mogą zostać zakwalifikowane jako nieterminowe. Jeżeli podatnik dopiero rozpoczyna swoją przygodę z internetowym systemem, wówczas warto e-deklarację wypełnić o wiele wcześniej. Program PITy 2016 posiada przejrzysty układ. Wyposażony jest również w bogatą opcję ‘pomocy’, która w bezbłędny i szybki sposób przeprowadzi przez proces wypełnienia elektronicznego zeznania.

papierowy-pit-czy-e-deklaracja

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

    Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

    To w ostatni dzień kwietnia zazwyczaj przypada ostateczny termin złożenia w urzędzie skarbowym rocznego zeznania PIT. Podatnicy, którzy odkładają tę czynność na ostatnią chwilę, borykają się z nieubłaganie biegnącym czasem. Pośpiech jest idealnym podłożem dla popełniania przeróżnych błędów, uchybień i nieprawidłowości w zeznaniu. Niekończące się kolejki w urzędach pochłaniają nie tylko czas, ale również cierpliwość

  • Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

    Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

    E-deklaracja podatkowa powoli toczy się, by przybrać na prędkości. Coraz więcej Polaków decyduje się na rozliczenie podatkowe za pomocą Internetu, a co za tym idzie – przy pomocy e-deklaracji. Na początek warto postawić sobie pytanie: po co nam e-deklaracja podatkowa i jaki jest jej sens?   W skrócie można stwierdzić, że jest to system, dzięki