|  | 

Pit 11 2014 druk

Kiedy można liczyć na szybki zwrot podatku?

Kiedy można liczyć na szybki zwrot podatku?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Nadpłata podatku powstaje w momencie, gdy zaliczki na podatek dochodowy, które zostały odprowadzone w trakcie roku, przewyższają faktyczną wysokość zobowiązania podatkowego, obliczoną podczas wypełniania deklaracji PIT za 2016 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, urząd skarbowy jest zobowiązany do dokonania zwrotu nadpłaconego podatku w ciągu 90 dni od momentu otrzymania poprawnie wypełnionego zeznania podatkowego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zwrot zostanie wypłacony tylko wtedy, gdy podatnik nie posiada żadnych zaległości – nieuregulowanych zobowiązań podatkowych, nieopłaconych mandatów itp. Jeżeli takie zaległości występują, nadpłata podatku zostanie w pierwszej kolejności przekazana na ich uregulowanie.

Osoby, którym zależy na szybszym otrzymaniu zwrotu podatku, powinny złożyć e-deklaracje 2016 zamiast papierowego formularza podatkowego. Ostatnie lata pokazują, że podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem przez Internet, otrzymują zwrot nadpłaconego podatku zdecydowanie szybciej, gdyż obsługa elektronicznych zeznań podatkowych zajmuje urzędnikom zdecydowanie mniej czasu.

Podczas rozliczania przychodów uzyskanych w trakcie 2016 r. istnieje jeszcze jedna możliwość uzyskania szybszego zwrotu podatku. Mogą z niej skorzystać podatnicy, którzy odliczają w deklaracji podatkowej ulgę prorodzinną na troje lub więcej dzieci. W związku z wejściem w życie Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, rodziny wielodzietne mogą liczyć na liczne przywileje. Jednym z nich jest możliwość otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku w ciągu 30 dni od momentu złożenia zeznania. Istotne jest, że szybszy zwrot zostanie wypłacony tylko wtedy, gdy podatnik złoży rozliczenie przez Internet, np. korzystając z pit 2016 program. Ponadto, trzeba mieć także na uwadze, że zwrot w ciągu 30 dni jest przekazywany jedynie w formie przelewu bankowego, nie można go otrzymać przekazem pocztowym lub wypłacić w kasie urzędu skarbowego.

kiedy-mozna-liczyc-na-szybki-zwrot-podatku

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Co zrobić jeżeli nie otrzymaliśmy PIT-11?

    Co zrobić jeżeli nie otrzymaliśmy PIT-11?

    Podatnicy, którzy w 2016 r. uzyskiwali dochody za pośrednictwem płatnika, powinni do 2 marca 2017 r. otrzymać od niego formularz PIT-11, będący informacją o dochodach, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy oraz o odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) i zdrowotne. Na podstawie PIT-11 należy wypełnić rozliczenie roczne 2016. W przypadku posiadania kilku

  • Co zrobić z dokumentacją potwierdzającą prawo do ulg podatkowych?

    Co zrobić z dokumentacją potwierdzającą prawo do ulg podatkowych?

    Ulgi podatkowe, przewidziane w przepisach podatkowych, umożliwiają obniżenie podstawy do opodatkowania lub należnego podatku, powodując tym samym zmniejszenie wysokości zobowiązania podatkowego, jakie musi uregulować podatnik. Osoby składające zeznanie PIT 2016 mogą korzystać z ulg znajdującym się w obowiązującym katalogu ulg podatkowych. Ponadto, możliwe jest także odliczanie ulg, które zostały z tego katalogu wykreślone, jednak może