|  | 

Pit 16a druk

Jakie dochody rozliczamy na formularzu PIT-36L?

Jakie dochody rozliczamy na formularzu PIT-36L?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

O tym jaki formularz podatkowy należy złożyć w urzędzie skarbowym jako rozliczenie roczne 2016 decyduje rodzaj osiągniętych dochodów oraz wybrany sposób opodatkowania. Druk PIT-36L wypełniają podatnicy, którzy:

 • prowadzą własną działalność gospodarczą,

 • prowadzą działy specjalne produkcji rolnej,

 • są wspólnikami spółek osobowych

i opłacają podatek dochodowy w formie podatku liniowego.

Jak możemy zauważyć, z podatku liniowego korzystają jedynie przedsiębiorcy. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, wypełniają inne formularze PIT 2016.

Aby rozliczać się na preferencyjnych zasadach, trzeba we właściwym terminie poinformować urząd skarbowy o wyborze tej formy opodatkowania. Podatnik, który raz dokonał zgłoszenia, nie musi składać go ponownie, pod warunkiem, że nie utracił prawa do korzystania z tej formy podatku.

Stawka podatku liniowego, zwanego także podatkiem płaskim, jest stała i wynosi obecnie 19%. Brak progresji, jeżeli chodzi o wysokość stawki sprawia, że kwota podatku dochodowego, jaki trzeba opłacić, jest wprost proporcjonalna do osiągniętego dochodu.

Przed wyborem podatku liniowego warto się zastanowić, czy jest to dobre rozwiązanie. Stała stawka podatkowa jest szczególnie korzystna, gdy roczne dochody przekraczają kwotę 85 528 zł. Korzystając w takiej sytuacji z podatku płaskiego, można uniknąć konieczności opłacania 32% podatku, który jest naliczany w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych (tj. zgodnie ze skalą).

Warto wziąć pod uwagę, że podatek liniowy ma też pewne wady. Po pierwsze, wypełniając zeznanie PIT 2016, nie jest możliwe odliczenie kwoty wolnej od podatku. Możliwość skorzystania z innych ulg i odliczeń także jest mocno ograniczona. Od dochodu można odjąć jednie opłacone składki na ubezpieczenie społeczne i na IKZE. Natomiast podatek można umniejszyć tylko o ulgę abolicyjną i o opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne.

jakie-dochody-rozliczamy-na-formularzu-pit-36l

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

 • Zalety rozliczania osiągniętych dochodów przez Internet

  Zalety rozliczania osiągniętych dochodów przez Internet

  Z możliwości rozliczenia się z fiskusem w formie elektronicznej, podatnicy korzystają już kilka lat. Popularność składania formularzy podatkowych w taki sposób rośnie z roku na rok i należy się spodziewać, że e-deklaracje 2016 prześle przez Internet jeszcze większa liczba podatników niż w latach ubiegłych. Odkąd zniesiony został wymóg posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, rozliczenie dochodów lub

 • Co powinniśmy zrobić, jeżeli po złożeniu PIT 2016 zauważymy błędy?

  Co powinniśmy zrobić, jeżeli po złożeniu PIT 2016 zauważymy błędy?

  Do najpopularniejszych błędów występujących w deklaracjach podatkowych należą błędy obliczeniowe oraz błędy w danych identyfikacyjnych, bardzo często podatnicy zapominają także o uzupełnieniu pól obowiązkowych i dołączeniu niezbędnych załączników. Trzeba pamiętać, że podczas rozliczania się z fiskusem konieczne jest uwzględnienie wszystkich dochodów lub przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym. Jeśli jakieś dochody nie zostaną wykazane, możemy