|  | 

Pit 40 dla kogo

Jak przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego?

Jak przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

O 1% podatku mogą ubiegać się tylko te organizacje, które posiadają status organizacji pożytku publicznego (OPP). Lista organizacji jest co roku aktualizowana, jej bieżącą wersję można znaleźć na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zanim rozpoczniemy wypełnianie pit 2016 warto sprawdzić, czy wybrana przez nas organizacja została umieszczona na tej liście.

Prawo do przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego przysługuje każdemu podatnikowi, który terminowo:

 • opłaci należny podatek dochodowy,

 • rozliczy się z urzędem skarbowym z dochodów osiągniętych w danym roku podatkowym.

W celu przekazania 1% na OPP nie trzeba w formularzu podatkowym podawać nazwy organizacji lub adresu, wystarczy wpisać jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Numer ten należy uzupełnić w sekcji formularza zatytułowanej: „wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. W tej samej sekcji trzeba także wpisać wnioskowaną kwotę, która nie może być wyższa niż 1% należnego podatku, ale może być od niego niższa.

Podatnicy, którzy chcą sprecyzować na jaki cel ma zostać przekazana ich darowizna powinni także wypełnić sekcję znajdującą się poniżej („informacje uzupełniające”), w której można wpisać cel szczegółowy oraz podać informacje dodatkowe, np. swój adres e-mail lub numer telefonu. W tej sekcji znajduje się również pole, którego zaznaczenie oznacza wyrażenie zgody na podanie organizacji naszego imienia, nazwiska oraz adresu, a także przekazanej kwoty.

Darowiznę w postaci 1% podatku można przekazać niezależnie od tego w jakiej formie złożona zostanie deklaracja PIT 2016 – papierowej czy elektronicznej. Trzeba jednak pamiętać, że podanie numeru w KRS oraz wnioskowanej kwoty jest obligatoryjne.

jak-przekazac-1-podatku-dla-organizacji-pozytku-publicznego

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

 • Zwrot podatku za rozliczenie PIT w krótkim czasie

  Zwrot podatku za rozliczenie PIT w krótkim czasie

  Obowiązkiem podatników jest odprowadzanie podatku dochodowego na konto urzędu skarbowego, skąd trafiają one do budżetu państwa. Konieczność opłacania podatku powoduje możliwość wystąpienia nadpłaty. W przypadku podatku dochodowego nadpłata podatku może się pojawić w związku z: odprowadzeniem przez płatnika wyższych zaliczek na podatek dochodowy, niż wynika z osiąganego dochodu, odprowadzeniem przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy

 • Wysokość ulgi internetowej w PIT 2016

  Wysokość ulgi internetowej w PIT 2016

  W ramach ulgi internetowej możliwe jest odliczenie wydatków, poniesionych w danym roku podatkowym, na korzystanie z sieci internetowej. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od zeszłego roku, dostęp do ulgi PIT 2016 został znacznie ograniczony. Każdy podatnik może z niej skorzystać tylko dwa razy, w dwóch następujących po sobie latach. Osoby, które przed wprowadzeniem ograniczeń, uwzględniły ulgę