|  | 

Druk pit 36

E-deklaracje – nowy sposób na złożenie PITu

E-deklaracje – nowy sposób na złożenie PITu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Osoby prywatne oraz przedsiębiorcy mogą organowi podatkowemu składać deklaracje papierowe lub przesłać pit 2016 przez Internet. E-deklaracje, to system, który umożliwia składnie deklaracji drogą elektroniczną. Wysyłanie e-deklaracji wygląda następująco: system odbiera przesłane przez podatnika e-deklaracja w postaci dokumentu XML, weryfikuje ją wstępnie, nadaje numer referencyjny i odpowiednią datę, po czym wysyła potwierdzenie przyjęcia dokumentu na wskazany przez podatnika adres mailowy. E-deklaracja przesyłana jest do centralnego rejestru dokumentów, skąd informacje z tej deklaracji wysyłane są do urzędów skarbowych.

 

Aby złożyć PIT online wystarczy pobrać e-deklarację z naszej strony, bądź odwiedzić portal www.e-deklaracje.gov.pl, gdzie podatnicy znajdą interaktywne formularze podatkowe wraz z instrukcją, które po wypełnieniu i opatrzeniu bezpiecznym podpisem elektronicznym będzie można przesłać do systemu. E-deklaracja może być wysłana na trzy sposoby:

 • przy użyciu interaktywnego formularza PDF np. e-deklaracje pit 37, (wymagany do obsługi program Adobe Leader);
 • za pomocą aplikacji e-deklaracje Desktop, która pracuje systemami operacyjnymi Windows, Linux, Mac OS X;
 • z wykorzystaniem aplikacji (modułów) dostarczonych przez producentów oprogramowania, które pozwalają na przesyłanie deklaracji podatkowych bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych podatnika.

Dzięki systemowi e-deklaracje liczba internetowych rozliczeń wzrosła o 370 proc. Rozliczenie podatkowe 2016 online za pomocą tego systemu ma wiele korzyści zarówno dla podatnika, administracji skarbowej jak i dla państwa polskiego.

 

Dla podatnika to przede wszystkim:

 • ułatwienia w obsłudze
 • skrócenie czasu załatwiania spraw podatkowych,
 • zintegrowana obsługa podatnika informacja świadczona w jednym miejscu,
 • informacja online o stanie spraw i stanie konta rozliczeniowego.

Korzyści wynikające dla administracji skarbowej:

 • centralizacja informacji o podatnikach
 • centralna rachunkowość,
 • narzędzia do realizacji odmiejscowienia podatnika,
 • elektroniczny obieg dokumentów dla dokumentów elektronicznych i papierowych

Korzyści dla państwa:

 • przejście od papierowego do elektronicznego obiegu dokumentów
 • rozbudowa infrastruktury społeczeństwa informacyjnego
 • Integracja Centralnego Rejestru Podmiotów z pozostałymi państwowymi rejestrami
 • dostosowanie polskiej administracji skarbowej do standardów UE

Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z elektronicznego rozliczania PITów. Obawy i pytania jakie jeszcze powstrzymują podatników przed wypełnianiem e-deklaracji, w większości dotyczą potwierdzenia wysłania PIT-a. Przeciętny podatnik przyzwyczajony jest do tego, że na poczcie czy w urzędzie wręczano nam odpowiedni „papierek”, czyli tzw. UPO Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Stąd też ograniczone zaufaniem do nowych metod proponowanych nam przez Ministerstwo. Ale obawy niezdecydowanych można bardzo łatwo rozwiać, ponieważ zaraz po wysłaniu e-deklaracji otrzymujemy indywidualny numer referencyjny. Jeżeli wpiszemy go w specjalne okienko będziemy na bieżąco śledzić co się dzieje z naszym PITem. System w ekspresowym tempie sprawdza dane, analizuje je i weryfikuje ich poprawność, aż do momentu nadejścia Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (najlepiej zapisać ją na dysku albo wydrukować). UPO otrzymujemy po prawidłowym wypełnieniu interaktywnego formularza PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39. Stanowi on gwarant prawidłowo złożonego wniosku. A wszystko to w czasie krótszym niż godzina. To naprawdę imponujący wynik w porównaniu ze znanymi nam standardami spędzania wielu godzin w urzędowych korytarzach. Więc jeżeli ktoś jeszcze ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące e-deklaracji, należy się ich pozbyć natychmiast i przy okazji kolejnego rozliczania sięgnąć po ten sposób. Szybko się przekonamy, że już niedługo hasło PITy będzie nam się kojarzyło z przyjemną i błyskawiczna formą rozliczania.

e-deklaracje-nowy-sposob-na-zlozenie-pitu

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

 • Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

  Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

  To w ostatni dzień kwietnia zazwyczaj przypada ostateczny termin złożenia w urzędzie skarbowym rocznego zeznania PIT. Podatnicy, którzy odkładają tę czynność na ostatnią chwilę, borykają się z nieubłaganie biegnącym czasem. Pośpiech jest idealnym podłożem dla popełniania przeróżnych błędów, uchybień i nieprawidłowości w zeznaniu. Niekończące się kolejki w urzędach pochłaniają nie tylko czas, ale również cierpliwość

 • Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

  Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

  E-deklaracja podatkowa powoli toczy się, by przybrać na prędkości. Coraz więcej Polaków decyduje się na rozliczenie podatkowe za pomocą Internetu, a co za tym idzie – przy pomocy e-deklaracji. Na początek warto postawić sobie pytanie: po co nam e-deklaracja podatkowa i jaki jest jej sens?   W skrócie można stwierdzić, że jest to system, dzięki