|  | 

Druk pit 36

E-deklaracje – jak to się wszystko zaczęło, poznaj historię e-deklaracji

E-deklaracje – jak to się wszystko zaczęło, poznaj historię e-deklaracji
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

E-deklaracje 2015 to kolejna odsłona systemu pozwalającego na szybkie i bezpieczne składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, bez potrzeby udawania się do urzędu skarbowego. E-deklaracje to także narzędzie nowoczesnej, efektywnej i przyjaznej administracji skarbowej, wspierające realizację nałożonych na nią zadań ustawowych. Po raz pierwszy system został uruchomiony1 stycznia 2008r., natomiast jego pełne zakończenie wraz z wprowadzania systemu e-Podatki – pełnej wersji usług elektronicznych online dla obywateli i podmiotów gospodarczych, planowane jest na koniec 2015 r. e-deklaracja jest częścią e-Podatków realizowaną w pierwszej kolejności. Droga do etapu, w którym składamy pity przez Internet wyglądała następująco:

w III i IV kwartale 2006 wprowadzono:

 • przyjmowanie drogą elektroniczną deklaracji CIT i PIT – 4
 • wysyłanie przez administrację podatkową potwierdzeń o złożonych deklaracjach
 • przyjmowanie drogą elektroniczną deklaracji VAT, AKC i pozostałych PIT

Rok 2007 to:

 • przyjmowanie drogą elektroniczną deklaracji NIP
 • dostęp podatnika do elektronicznej informacji o złożonych przez siebie deklaracjach
 • przyjmowanie elektronicznych podań
 • obsługa spraw na drodze elektronicznej, dwustronna komunikacja elektroniczna z podatnikiem
 • udostępnienie dedykowanej i ogólnej informacji podatkowej na portalu podatkowym
 • 28 grudnia 2007 r. – wygaśnięcie systemu e-Poltax, przemigrowanie danych podatników dotychczas rozliczających się w tym systemie do systemu e-deklaracje.

Od 1 stycznia 2008 r. umożliwiono wszystkim podatnikom i płatnikom składanie deklaracji podatkowych i innych dokumentów w formie elektronicznej określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów. W kwietniu tego samego roku udostępniono kolejne deklaracje: PIT-y roczne 36, 36L, pit 37 druk, 38. Od lipca możliwe już było przesyłanie drogą elektroniczną kolejnych 17 deklaracji, między innymi PIT-11. Kolejne rozszerzenie listy deklaracji nastąpiło 1 stycznia 2009 roku. Jeszcze kilka lat temu, zapewne z uwagi na konieczność ponoszenia pewnych wydatków w związku z uzyskaniem certyfikowanego e-podpisu, z możliwości tej korzystały przede wszystkim duże firmy i biura rachunkowe. Dziś e-PIT wysłać może każdy podatnik, gdyż każdy pit online ministerstwo finansów udostępniło na swojej stronie.

 

Dokonanie rozliczenia rocznego za pomocą systemu e-deklaracje jest bardzo prostą sprawą i obejmuje 5 następujących kroków, zgodnie z którymi należy:

 1. pobrać i uruchomić odpowiednią aplikację,

 2. wybrać i wypełnić właściwy formularz PIT wraz z ewentualnymi załącznikami,

 3. wprowadzić dane autoryzujące, niezbędne do „podpisania” zeznania,

 4. wysłać zeznanie, pamiętając o zanotowaniu numeru referencyjnego generowanego automatycznie po wysłaniu deklaracji,

 5. pobrać i zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru (tzw. UPO), stanowiące dowód i potwierdzenie terminowego złożenia zeznania PIT.

E-deklaracje to system, który przynosi wiele korzyści przy wypełnianiu zeznań rocznych. Przede wszystkim oszczędzamy czas bo system sam dokonuje obliczeń rachunkowych na podstawie wprowadzonych danych, w związku z czym do minimum ogranicza się ryzyko popełnienia błędu przy obliczeniach. Najważniejsze, że system działa całą dobę i podatnik ma możliwość w każdej chwili wypełnić i wysłać e-PITa, unikając tym samym wizyty w urzędzie skarbowym czy na poczcie i związanych z tym niedogodności. E-deklaracje to także znaczne ułatwienie dla Polaków mieszkających za granicą. Wystarczy posiadać dostęp do Internetu i możesz rozliczać się z każdego miejsca na świecie całkowicie za darmo. Ani pobranie aplikacji, ani jej złożenie nic nie kosztuje. Dodatkowo wysyłając większość formularzy PIT podatnik nie jest obowiązany do posiadania certyfikowanego e-podpisu, w związku z czym nie ponosi kosztów z tego tytułu.

e-deklaracje-jak-to-sie-wszystko-zaczelo-poznaj-historie-e-deklaracji

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

 • Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

  Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

  To w ostatni dzień kwietnia zazwyczaj przypada ostateczny termin złożenia w urzędzie skarbowym rocznego zeznania PIT. Podatnicy, którzy odkładają tę czynność na ostatnią chwilę, borykają się z nieubłaganie biegnącym czasem. Pośpiech jest idealnym podłożem dla popełniania przeróżnych błędów, uchybień i nieprawidłowości w zeznaniu. Niekończące się kolejki w urzędach pochłaniają nie tylko czas, ale również cierpliwość

 • Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

  Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

  E-deklaracja podatkowa powoli toczy się, by przybrać na prędkości. Coraz więcej Polaków decyduje się na rozliczenie podatkowe za pomocą Internetu, a co za tym idzie – przy pomocy e-deklaracji. Na początek warto postawić sobie pytanie: po co nam e-deklaracja podatkowa i jaki jest jej sens?   W skrócie można stwierdzić, że jest to system, dzięki