|  | 

Pit 39 druk

E-deklaracje, czyli sposób na rozliczenie podatkowe 2016 przez Internet

E-deklaracje, czyli sposób na rozliczenie podatkowe 2016 przez Internet
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

E-deklaracje są systemem, który umożliwia różnym podmiotom gospodarczym przesłanie deklaracji podatkowej. Jest to prawdziwy przełom w systemie rozliczenia się przez przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne. Co tej pory składanie deklaracji podatkowych odbywało się za pomocą specjalnych druków generowanych przez urzędy skarbowe. Innowacyjny system elektronicznych deklaracji został uruchomiony po raz pierwszy 1 stycznia 2008 roku i od tej pory cieszy się coraz większą popularnością. Na początku z tego niebywałego udogodnienia mogli korzystać przede wszystkim „duże” podmioty, to jest takie, które osiągnęły przychód roczny netto sięgający rzędu co najmniej 5 milionów euro. E-deklaracje 2016 może teraz złożyć każdy, zarówno potężne przedsiębiorstwo, jak i student rozliczający się w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenie.

 

Z pewnością każdy podatnik doskonale zna PIT 37 druk, który był pobierany w celu rozliczenia swoich przychodów. Wypełniane takiego druku wiązało się jednak z podstawową znajomością zasad podatkowych i mało kto decydował się na samodzielne wypełnienie, nie chcąc narażać się na kłopoty z urzędem skarbowym. W bieżącym roku można natomiast złożyć PIT 2016 przez Internet. Dzieje się to w analogiczny, jak w przypadku druku papierowego, sposób. Z tym wyjątkiem, że program do elektronicznych deklaracji sam dokonuje obliczeń, naszym zadaniem jest jedynie wprowadzenia podstawowych informacji dotyczących danych osobowych, podmiotu, do którego adresowana jest deklaracja oraz osiąganych przychodów. Na tym rola zwykłego podatnika się kończy. Rozliczenie PIT 2016 nie musi się więc już wiązać z ogromnymi pokładami cierpliwości ze strony śmiertelnika. Za pomocą zaledwie kilku kliknięć mamy dokonaną pracę, która w normalnych, papierowych warunkach zajęła by mnóstwo cennego czasu.

 

W tych czynnością, dla podatnika, najważniejsze jest oczywiście to, by jego rozliczenia podatkowe dotarło do odpowiedniego urzędu. Właśnie w tym celu zostało stworzone UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. E-deklaracje upo to gwarancja dla podatnika oraz spore ułatwienie dla administracji przyjmującej dokumenty. Przesyłanie zeznań podatkowych za pomocą Internetu nie jest trudne. Wystarczy wejść na stronę, która generuje e-deklaracje, na przykład http://epity.pl i postępować zgodnie z instrukcjami tam zawartymi. Razem z programem do rozliczeń przez Internet należy pobrać także program do wygenerowania UPO i również wypełnić zgodnie ze wskazówkami. Takie poświadczenie odbioru daje na 100% pewność, że nasze zeznania podatkowe dotarły w odpowiednim czasie do prawidłowego urzędu. Urzędowe Potwierdzenie Odbioru jest najczęściej wydawane w ciągu jednej doby. Jeśli wszystkie czynności zostały przez nas dopełnione, a deklaracja wypełniona została w sposób prawidłowy to otrzymamy stosowny komunikat, w tym przypadku opatrzony numerem 200, czyli informacją, że przetwarzanie dokumentów zostało zakończone sukcesem. Czasami jednak możemy otrzymać komunikat informujący o nieprawidłowościach. W takim przypadku najlepiej jest ponownie wygenerować druki i wysłać rozliczenie do urzędu skarbowego. Jeśli problemy są nawracające warto skorzystać z różnego rodzaju poradników dostępnych na stronach internetowych, w których krok po kroku wyjaśnione jest, jak postępować w przypadku konkretnych, nieprawidłowych komunikatów. Większość z nich zawiera błahe błędy, które może zniwelować przez drobne poprawki w edeklaracji. Poradniki, często w formie elektronicznej, dostępne są za darmo, dlatego każdy podatnik może z nich skorzystać i nie musi płacić za usługę w biurze rachunkowych czy też w księgowości. E-deklaracje to przede wszystkim nowoczesny sposób na ułatwienia, zarówno dla podatników, jak i dla obsługujących podatników członów administracji państwowej.

e-deklaracje-czyli-sposob-na-rozliczenie-podatkowe-2016-przez-internet

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Co zrobić PIT-11 otrzymanym po terminie w PITy 2011 program?

    Co zrobić PIT-11 otrzymanym po terminie w PITy 2011 program?

    Otrzymałeś PIT-11 po tym, jak złożyłeś już rozliczenie pit za 2011 r.? Przeczytaj, co powinieneś w tej sytuacji zrobić. Nie trać czasu, skorzystaj także z PITy 2011 Program. Dzięki PIT 2011 Program do rozliczenia z fiskusem nie potrzebujesz wiedzy księgowej czy kalkulatora. Program do Pitów 2011 pomoże ci szybko i skutecznie sporządzić rozliczenie roczne 2011.