|  | 

Druk pit 36

E-deklaracje, czyli jakie korzyści niesie ze sobą wysłanie PITu przez Internet

E-deklaracje, czyli jakie korzyści niesie ze sobą wysłanie PITu przez Internet
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

E-deklaracje to projekt, który ma na celu cyfryzację urzędów, ograniczenie machiny biurokratycznej i przyspieszenie działalności. System ten już od kilku lat (początek można datować na lata 2006-2008) działa na polskim rynku i wśród podatników z roku na rok cieszy się coraz większym zaufaniem. Właśnie dlatego wielu Polaków korzysta z niego, w związku ze sporymi ułatwieniami, jakie ministerstwo wprowadziło do systemu. Dlaczego podatnicy tak chętnie oczekują na rozliczenie pit 2016 przez Internet? Powodów jest kilka.

 

E-pity to przede wszystkim podniesie jakości obsługi podatnika, co dla wielu Polaków, którzy ubolewają nad niezbyt przyjemną obsługą obecnych urzędów może to być znaczący krok naprzód. Czym więc jest lepsza jakość? Rozliczenie pit przez Internet to szybkość, ponieważ nasza deklaracja podatkowa od razu po wysłaniu znajduje się w centrali. Na deklaracji musimy wskazać jedynie adres naszego urzędu skarbowego, co nie będzie trudne, bo e-deklaracje zawierają listę z właściwymi instytucjami i należy tylko wybrać odpowiednią.

 

Ułatwienie w obsłudze polega także na tym, że cały proces rozliczeniowy dostępny jest w sieci, czyli w jednym miejscu. Można nazwać ten fakt zintegrowanym systemem podatkowym, bo w wyniku tego będziemy otrzymywali informacje online w kwestiach naszego konta rozliczeniowego, na którym znajdziemy wszystkie niezbędne informacje, porady i pomoc. Rozliczenie pit 2016 przez Internet jest już niemal w całości rozbudowany, dzięki czemu e-deklaracje mogą służyć każdemu podatnikowi. Innym plusem, który świadczy o jakości systemu rozliczenie pit przez Internet, są nowe usługi, które weszły do palety opcji dostępnych dla podatnika. Przede wszystkim formularze, czyli deklaracje PIT, CIT, VAT czy NIP, to tylko niektóre z udostępnionych drogą elektroniczną. Korzystając z rozliczenia PIT przez Internet możemy również regulować płatności w sposób elektroniczny, np., mając do zapłacenia opłatę z racji podatku, bez większych przeszkód istnieje możliwość regulacji tej kwestii przez sieć.

 

Patrząc z innej perspektywy, oprócz ułatwień w  formularzach e-pity dla podatnika, sporo zalet skierowanych jest w stronę zinformatyzowanej administracji podatkowej. W przestrzeni internetu ministerstwo będzie miało informacje o podatnikach, a wszystko w jednym miejscu. Rozliczenia również będą odbywać się przez sieć, co znacznie przyspieszy i ułatwi proces rozliczania. Drukowane formularze mają całkowicie zostać zastąpione przez interaktywne druki. E deklaracje to krok do rozwoju, przyspieszenia i ułatwienia zadań podatnikowi i państwu. Należy również wspomnieć, że informatyzacja systemu skarbowego jest jednym z założeń Unii Europejskiej, zgodnie z której standardami funkcjonujemy. Te systemy już od wielu lat sprawdzają się na zachodzie, dzięki czemu bez żadnych problemów można wprowadzić ten system administracji skarbowej na grunt polski.

 

Gdy nasza e-deklaracja jest już gotowa, ministerstwo nie nakazuje już składania podpisu elektronicznego, a można posłużyć się danymi z sumami podatków z lat ubiegłych. Ma to na celu podnieść zainteresowanie Polaków procesem wysyłania rozliczenia pit 2016 przez Internet. Kto skorzystał z tego systemu, ten wie, że warto papierowe druki pit zamienić na e-pity, szybkie i korzystne dla podatnika.

e-deklaracje-czyli-jakie-korzysci-niesie-ze-soba-wyslanie-pitu-przez-internet

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

    Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

    To w ostatni dzień kwietnia zazwyczaj przypada ostateczny termin złożenia w urzędzie skarbowym rocznego zeznania PIT. Podatnicy, którzy odkładają tę czynność na ostatnią chwilę, borykają się z nieubłaganie biegnącym czasem. Pośpiech jest idealnym podłożem dla popełniania przeróżnych błędów, uchybień i nieprawidłowości w zeznaniu. Niekończące się kolejki w urzędach pochłaniają nie tylko czas, ale również cierpliwość

  • Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

    Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

    E-deklaracja podatkowa powoli toczy się, by przybrać na prędkości. Coraz więcej Polaków decyduje się na rozliczenie podatkowe za pomocą Internetu, a co za tym idzie – przy pomocy e-deklaracji. Na początek warto postawić sobie pytanie: po co nam e-deklaracja podatkowa i jaki jest jej sens?   W skrócie można stwierdzić, że jest to system, dzięki