|  | 

Druk pit 36

E-deklaracje 2016, jaki jest status zeznania rocznego przesłanego jako e-deklaracja

E-deklaracje 2016, jaki jest status zeznania rocznego przesłanego jako e-deklaracja
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Coraz bliżej do kolejnego rozliczenia podatkowego za 2016 rok. Koniec tego roku dla podatników jest czasem ogłaszania przez rząd coraz to nowych zmian w zakresie rozliczeń podatkowych, likwidacji ulg i innych cięć, mających na celu wprowadzenie do budżetu oszczędności. Rozliczenie podatkowe zazwyczaj nie kojarzą nam się pozytywnie. Te cztery miesiące to czas stresów, żmudnych obliczeń, kolejek w urzędach skarbowych. Tak jednak mówią Ci, którzy rozliczają się w tradycyjny sposób na papierowych drukach PIT. Jest również taka grupa podatników, którzy rozliczają pity przez Internet i mają na ten temat zupełnie inne zdanie. Kto korzystał już z programu do rozliczeń pit e-deklaracje, ten wie, że rozliczenie podatkowe wcale nie musi być przykrym obowiązkiem wobec państwa.

 

E-deklaracje to bardzo przejrzyste narzędzie, które dzięki inteligentnym formułom pomaga na każdym etapie rozliczenia i czuwa, aby podatnik nie popełnił błędu. Kiedy formuła podświetla się na czerwono to znak, że dane zostały błędnie wpisane. Powyżej okienka znajduje się również sugerująca odpowiedź, która pozwala na szybkie skorygowanie błędu. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól można przesłać PITy 2016 przez Internet. Po wysłaniu otrzymujemy informację UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, która jest sygnałem, że deklaracja została poprawnie wypełniona i przyjęta. Wtedy też dokument przeniesiony jest do zakładki „wysłane-przyjęte”, i oznaczony numerem referencyjnym o statusie 200.

 

Podczas pobierania UPO na naszych monitorach mogą się pojawiać także inne komunikaty informujące o statusie wysłanej e-deklaracji. Każdy inny od 200 status dokumentu kwalifikuje go do zakładki „wysłane-odrzucone”- a to oznacza, że w przesłanej deklaracji wystąpił błąd. Wyświetlające się komunikaty, pochodzące z systemu e-deklaracji, pogrupowane są w 4 kategorie.

 

KATEGORIA STATUS CO OZNACZA
100 – 199

dotyczy dokumentów, które nie nadają się do przetworzenia lub nastąpił krytyczny błąd serwera

100 błędny komunikat SOAP , oznacza to, że mogą być w tym czasie prowadzone prace usprawniające na stronie www
101 dokument musi zostać ponownie przesłany
102 należy ponownie przesłać żądania UPO

200 – 299

dotyczy dokumentów poprawnych lub uwzględniających dodatkową interakcję.

200

aplikacja aktualnie wykorzystuje tylko jeden komunikat oznaczający poprawne zakończenie przetwarzania dokumentów

300 – 399

tyczy się dokumentów dokumentów w trakcie przetwarzania

300

oznacza brak dokumentu

301

dokument jest w trakcie przetwarzania

302

dokument został wstępnie przetworzony

303

wysłany plik został poddany weryfikacji podpisu

400 – 499

przeznaczone są da dokumentów niepoprawnie wypełnionych ze względu na błędy strukturalne syntaktyki; statusy z tej grupy informują o konkretnej przyczynie odrzucenia:

400 status informujący, że przetwarzanie dokumentu zakończyło się błędem
401

informacja o negatywnej weryfikacji – dokument jest niezgodny ze schematem xsd (służy do definiowania struktury dokumentów)

402

brak aktualnego pełnomocnictwa czy upoważnienia do podpisywania deklaracji

403

podpis dokumentu jest niepoprawny

404

dokument posiada nieważny certyfikat

405

certyfikat dokumentu został odwołany

406

certyfikat dokumentu posiada nieobsługiwanego dostawcę

407

certyfikat dokumentu ma nieprawidłową ścieżkę

408

w dokumencie są błędy, które uniemożliwiają jego przetworzenie

409

rodzaj i/lub ilość elementów w dokumencie jest niewłaściwa

410

złożony dokument (zeznanie) bez podpisu nie może być korektą

411

status oznacza negatywna weryfikację – w systemie został już złożony dokument (deklaracja) z takim samym NIP, w tej sytuacji trzeba się skontaktować z właściwym urzędem skarbowym, przydzielanym według adresu w miejscu zamieszkania na ostatni dzień danego roku podatkowego

412

status informujący o negatywnej weryfikacji – podane w dokumencie dane nie zgadzają się (np. niezgodność NIP, numeru PESEL, daty urodzenia, nazwiska, pierwszego imienia z danymi w zeznaniu)

413

dokument z certyfikatem bez wymaganych atrybutów

414

status informujący o negatywnej weryfikacji – dane identyfikacyjne zawierają istotny błąd

415

zawartość załączników do dokumentu (np. PIT/O) jest niezgodna z deklarowaną listą plików

416

status informujący, że dla tego typu deklaracji załącznik binarny nie jest dozwolony

417

wniosek VAT-REF (czyli wniosek o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym państwie członkowskim) wymaga przynajmniej jednej z pozycji: VATRefundApplication lub ProRataRateAdjustment

418

wysłana aplikacja nie może zostać przyjęta bez podpisu kwalifikowanego konieczne jest jego użycie

419

złożony dokument PIT nie posiada zaznaczonego celu złożenia formularza jako korekty deklaracji (zeznania) lub nie posiada uzasadnienia przyczyny złożenia korekty deklaracji (zeznania)

Tab. Formy, jakie może przyjąć status e-deklaracji po przesłaniu do urzędu skarbowego

 

Jak widać e-pity to bardzo wygodne narzędzie, które pozwala zaoszczędzić nie tylko czas ale i pieniądze. Nie musimy szukać już biura rachunkowego czy dobrej księgowej. Sami wykonamy nasze rozliczenie pit przez Internet. W razie wątpliwości niezbędne informacje znajdziemy w zakładce „pomoc programu ” oraz na stronie e-deklaracje. Dołącz do grona zadowolonych użytkowników programu e-pity i przekonaj się jak łatwo i przyjemnie można wypełnić pity przez internet 2016.

e-deklaracje-2016-jaki-jest-status-zeznania-rocznego-przeslanego-jako-e-deklaracja

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

    Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

    To w ostatni dzień kwietnia zazwyczaj przypada ostateczny termin złożenia w urzędzie skarbowym rocznego zeznania PIT. Podatnicy, którzy odkładają tę czynność na ostatnią chwilę, borykają się z nieubłaganie biegnącym czasem. Pośpiech jest idealnym podłożem dla popełniania przeróżnych błędów, uchybień i nieprawidłowości w zeznaniu. Niekończące się kolejki w urzędach pochłaniają nie tylko czas, ale również cierpliwość

  • Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

    Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

    E-deklaracja podatkowa powoli toczy się, by przybrać na prędkości. Coraz więcej Polaków decyduje się na rozliczenie podatkowe za pomocą Internetu, a co za tym idzie – przy pomocy e-deklaracji. Na początek warto postawić sobie pytanie: po co nam e-deklaracja podatkowa i jaki jest jej sens?   W skrócie można stwierdzić, że jest to system, dzięki