|  | 

Druk pit 36

E-deklaracje 2016 – jak złożyć e-korektę

E-deklaracje 2016 – jak złożyć e-korektę
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Dziś podatnik ma wybór czy chce się rozliczać w sposób tradycyjny, czy też woli skorzystać z innowacyjnego rozwiązania, jakim jest złożenie zeznania podatkowego za pośrednictwem Internetu. E-deklaracje cieszą się coraz większą popularnością i wzbudzają zaufanie u dużej liczby podatników. Przede wszystkim jest to wygodne oraz szybkie, nie ma konieczności osobistego odwiedzania urzędu skarbowego i tracenia czasu w kolejkach. E-deklaracje 2016 to już 4 rok funkcjonowania tego systemu, który został uruchomiony 3 października 2006 roku. Dziś po tych czterech latach można stwierdzić, że jest to doskonałe rozwiązanie, które z pewnością z roku na rok będzie zyskiwać coraz większe rzesze poparcia. Najczęściej wypełnianym w ten sposób formularzem jest wciąż e deklaracja pit 37, dzięki której możemy rozliczyć nasze przychody w danym roku podatkowym. Wszelkie formularze e deklaracji dostępne są w Internecie na takich stronach jak na przykład www.e-deklaracje.gov.pl . Istnieje jednak także możliwość internetowego rozliczenia się z urzędem skarbowym za pomocą programów finansowo- księgowych, które są w posiadaniu niektórych firm. Można więc tego dokonać za pomocą aplikacji biurowych dostępnych w naszych firmach.

 

Rozliczenie przez Internet 2016 pozwala nie tylko na samo złożenie zeznania, ale także, w razie potrzeby, złożenia do niej e korekty. Tak jak w przypadku tradycyjnego wypełniania druków pit, również w wersji elektronicznej może dojść do pomyłki, którą trzeba skorygować, by móc prawidłowo rozliczyć się ze swoich podatków. Błędy zdarzają się każdemu i nawet elektroniczne wersje formularzy nie są w stanie ich wyeliminować, mimo że dzięki programom można jest solidnie zminimalizować. Dzieje się tak dlatego, że komputer i program e deklaracji sprawdza także, czy czegoś nie przeoczyliśmy, a takie przeoczenia są najczęściej popełnianymi błędami w przypadku papierowych formularzy. Zapominamy o podaniu numeru NIP czy też zapominamy o podpisie na końcu zeznania. W przypadku takich pomyłek tego typu programu z pewnością będą bardzo pomocne. Zdarzają się jednak takie przypadki, kiedy pomyłka jest niewidoczna na pierwszy rzut oka. Mowa tu przede wszystkim o obliczeniach, z którymi niektórzy podatnicy mają spory problem. Złe stawki podatkowe mogą doprowadzić do tego, że nieprawidłowo wyliczymy wymagane w picie kwoty. Jeśli ich nie skorygujemy to możemy sami na siebie zesłać kontrolę podatkową, co nie jest przyjemnym zjawiskiem, szczególnie dla firm. Oczywiście składanej korekcie musi zawsze towarzyszyć odpowiednie wyjaśnienie, które naświetli pracownikom urzędu skarbowego przyczynę danych błędów. Takie wyjaśnienie można oczywiście złożyć w formie elektronicznej, tak by ułatwić sobie cały proces tak samo, jak ma to miejsce w przypadku składania e deklaracji.

 

W przypadku zaistniałego błędu korekty najlepiej złożyć bardzo szybko, tak by uzyskać szybszą odpowiedź d urzędu skarbowego. Przede wszystkim konieczne jest złożenie deklaracji korygującej wraz z wyjaśnieniem problemu. E-korekta może być oczywiście złożona w formie elektronicznej lub też tradycyjne, wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli zdecydujemy się na elektroniczne wyjaśnienia konieczny będzie specjalny elektroniczny formularz ORD- ZU. Dzięki niemu złożenie takiego wyjaśnienia do druku korygującego będzie szybki i czytelne. Wyjaśnienie nie musi być długim elaboratem. Wystarczy w kilku słowach napisać, jakie są przyczyny błędów, na przykład pomylenie stawki oraz zaznaczyć, że wszystko zostało prawidłowo skorygowane w odpowiednim formularzu korygującym. Nie ukrywajmy niczego, ponieważ urząd skarbowy wychwyci wszystkie nasze błędy.

e-deklaracje-2016-jak-zlozyc-e-korekte

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

    Wypełnij e-deklaracje jeśli goni Cię czas i nie zdążysz do urzędu skarbowego

    To w ostatni dzień kwietnia zazwyczaj przypada ostateczny termin złożenia w urzędzie skarbowym rocznego zeznania PIT. Podatnicy, którzy odkładają tę czynność na ostatnią chwilę, borykają się z nieubłaganie biegnącym czasem. Pośpiech jest idealnym podłożem dla popełniania przeróżnych błędów, uchybień i nieprawidłowości w zeznaniu. Niekończące się kolejki w urzędach pochłaniają nie tylko czas, ale również cierpliwość

  • Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

    Co sprawia, że e-deklaracje są bezpieczne

    E-deklaracja podatkowa powoli toczy się, by przybrać na prędkości. Coraz więcej Polaków decyduje się na rozliczenie podatkowe za pomocą Internetu, a co za tym idzie – przy pomocy e-deklaracji. Na początek warto postawić sobie pytanie: po co nam e-deklaracja podatkowa i jaki jest jej sens?   W skrócie można stwierdzić, że jest to system, dzięki

Pit 38: