|  | 

Pit 16a druk

Co powinniśmy zrobić, jeżeli po złożeniu PIT 2016 zauważymy błędy?

Co powinniśmy zrobić, jeżeli po złożeniu PIT 2016 zauważymy błędy?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Do najpopularniejszych błędów występujących w deklaracjach podatkowych należą błędy obliczeniowe oraz błędy w danych identyfikacyjnych, bardzo często podatnicy zapominają także o uzupełnieniu pól obowiązkowych i dołączeniu niezbędnych załączników. Trzeba pamiętać, że podczas rozliczania się z fiskusem konieczne jest uwzględnienie wszystkich dochodów lub przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym. Jeśli jakieś dochody nie zostaną wykazane, możemy zostać oskarżeni o próbę ich zatajenia, co może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Jeżeli zauważymy, że w złożonym pit-2016 popełniliśmy błędy nie powinniśmy czekać aż urząd skarbowy wezwie nas do skorygowania zeznania, lecz wypełnić korektę samodzielnie. Deklarację korygujemy na tym samym formularzu podatkowym, poprawiając wcześniej popełnione błędy. Do korekty trzeba dołączyć pisemne uzasadnienie, w którym należy wskazać dlaczego po raz kolejny składamy zeznanie roczne 2016.

Korektę rozliczenia podatkowego można złożyć na dwa sposoby – w formie papierowej lub w formie elektronicznej. Papierowe formularze można dostarczyć do urzędu zarówno osobiście jak i za pośrednictwem poczty. Każdy podatnik może sam zadecydować w jaki sposób wypełni i złoży skorygowaną deklarację. Zatem osoby, które wcześniej złożyły papierowe druki PIT, mogą przesłać korektę za pośrednictwem sieci internetowej, a podatnicy, którzy złożyli e-deklarację mają możliwość skorygowania rozliczenia na formularzu papierowym.

Bardzo ważne jest, aby w korygowanym druku wskazać właściwy cel składania zeznania, którym jest „korekta zeznania”. Nie ma ściśle określonej formy, jaką powinno mieć uzasadnienie składane wraz z korektą, jednak trzeba pamiętać, że jeżeli wysyłamy korektę w formie elektronicznej, wyjaśnienie powinniśmy wpisać w załączniku ORD-ZU.

Do poprawnego wypełnienia i złożenia korekty możemy wykorzystać program PIT 2016, który przeprowadzi nas przez cały proces krok po kroku.

co-powinnismy-zrobic-jezeli-po-zlozeniu-pit-2016-zauwazymy-bledy

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Zalety rozliczania osiągniętych dochodów przez Internet

    Zalety rozliczania osiągniętych dochodów przez Internet

    Z możliwości rozliczenia się z fiskusem w formie elektronicznej, podatnicy korzystają już kilka lat. Popularność składania formularzy podatkowych w taki sposób rośnie z roku na rok i należy się spodziewać, że e-deklaracje 2016 prześle przez Internet jeszcze większa liczba podatników niż w latach ubiegłych. Odkąd zniesiony został wymóg posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, rozliczenie dochodów lub

  • Rodzaje formularzy PIT 2016

    Rodzaje formularzy PIT 2016

    Istnieją różne rodzaje formularzy podatkowych. Każdy z nich jest przeznaczony do rozliczania innego rodzaju dochodów/przychodów. Bardzo ważne jest, aby rozliczenie roczne 2016 zostało złożone w urzędzie skarbowym na właściwym druku podatkowym, w przeciwnym razie podatnik będzie zmuszony do wypełnienia korekty. Poniżej zostały opisane wszystkie najpopularniejsze formularze pit 2016. Formularz PIT-28 wypełniają przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie