|  | 

Pit 39 druk

Aby wysłać PIT przez Internet korzystając z pity 2011 program wystarczy PESEL i stary pit.

Aby wysłać PIT przez Internet korzystając z pity 2011 program wystarczy PESEL i stary pit.
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Osoby fizyczne, które składają roczne rozliczenie PIT 2011 przez Internet, nie muszą już podawać numeru NIP. Ministerstwo Finansów wprowadziło zmiany w projekcie rozporządzenia w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań.

 

Obecnie podatnicy mogą złożyć przez Internet kilka deklaracji pit 2011, m.in. PIT-37 (dochody z pracy) i PIT-36 (działalność gospodarcza), bez konieczności posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Zabezpieczeniem są tzw. dane autoryzacyjne, a wśród nich był m.in. właśnie numer NIP. Ministerstwo dostosowało te przepisy do nowych zasad, zgodnie z którymi osoby fizyczne nie muszą się już posługiwać numerem NIP. Od 1 września 2011 r. zmianie uległy bowiem przepisy ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Zgodnie z nowym brzmieniem identyfikatorem podatkowym jest – w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług – numer PESEL

 

Podatnik nie może już zatem używać numeru NIP nadanego mu dotychczas, jeżeli obecnie nie stosuje on już tej formy identyfikacji. Podanie numeru NIP na deklaracji wysyłanej przez Internet może spowodować jej odrzucenie z powodu błędu danych identyfikacyjnych. Deklarację taką urząd skarbowy uzna za sporządzoną nieprawidłowo, bez prawidłowej weryfikacji zastępującej standardowy podpis na formularzu, a zatem nieważną i wymagającą ponownego wysłania formularza (podpisanego odręcznie), wypełnionego na przykład przez program do rozliczania PIT 2011.

 

Natomiast deklaracja wysłana standardowo (pocztą) z podaniem błędnego numeru NIP lub z niewłaściwym identyfikatorem (NIP zamiast PESEL) będzie uznana za deklarację złożoną z błędem i będzie podlegała korekcie (będzie deklaracją podpisaną standardowo, zatem deklaracją ważną, złożoną w terminie). Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie poprawnie sporządzonej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn dokonania poprawek. Zarówno samą deklarację jak i jej korektę podatnik może również wypełnić poprzez PIT 2011 program.

 

Wysyłający zeznanie podatkowe online muszą zatem pamiętać aby podać jedynie takie dane, jak: identyfikator podatkowy (PESEL), imię, nazwisko i data urodzenia oraz kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż ten, w którym są składane deklaracje lub podania.

aby-wyslac-pit-przez-internet-korzystajac-z-pity-2011-program-wystarczy-pesel-i-stary-pit

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Co zrobić PIT-11 otrzymanym po terminie w PITy 2011 program?

    Co zrobić PIT-11 otrzymanym po terminie w PITy 2011 program?

    Otrzymałeś PIT-11 po tym, jak złożyłeś już rozliczenie pit za 2011 r.? Przeczytaj, co powinieneś w tej sytuacji zrobić. Nie trać czasu, skorzystaj także z PITy 2011 Program. Dzięki PIT 2011 Program do rozliczenia z fiskusem nie potrzebujesz wiedzy księgowej czy kalkulatora. Program do Pitów 2011 pomoże ci szybko i skutecznie sporządzić rozliczenie roczne 2011.